Gyakori kérdések és válaszok

Atársasházak működése során sok kérdés merülhet fel a lakók részéről. Azonban a megfelelő tájékoztatással békés és együttműködő lakógyűlés jön létre.

Amennyiben további kérdés merül fel, lépjen velünk kapcsolatba. Szívesen válaszolunk!

lakásszövetkezet
társasház vízkezelés

Legsűrűbben felmerülő kérdések:

  1. A lakásszövetkezet abban különbözik a társasháztól, hogy jogi személy és van saját vagyona. A lakásszövetkezetnél az épület közös részei és a telek a lakásszövetkezetnek, mint elkülönült szervezetnek a tulajdonában áll, míg a lakások a lakásszövetkezet tagjainak tulajdonát képezik. Amennyiben a lakás szövetkezeti tulajdonban van, ilyenkor a tagnak csak használati joga van. A lakásszövetkezet alapvető feladata, hogy működtesse a fennhatósága alá tartozó házakat. Emellett vállalkozási tevékenységet is folytathat, de akár új lakásokat is építhet. Ilyenkor a profitot az alaptevékenységbe kell visszaforgatni. A lakásfenntartás, működtetés nonprofit tevékenység.

  2. Társasháztulajdon jön létre, amikor az épületingatlanon a társasházi alapító okiratban meghatározott, műszakilag megosztott, legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség külön tulajdonba kerül, a külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épületberendezés, helyiség, illetve lakás viszont a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.
    A társasház sajátos, önálló, de korlátozott körben elismert jogalany. A társasházat terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak általában tulajdoni hányaduk szerint felelnek.
A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. számú törvény alapján a tulajdonostárs köteles a közös képviselőnek bejelenteni:
  1. külön tulajdona tekintetében a tulajdonosváltozást,

  2. lakcímét, az ingatlan-nyilvántartásban bárki által megtekinthető személyes adatát, illetőleg a jogi személy nyilvános adatát,

  3. a külön tulajdonát bérlő, használó személy (a továbbiakban: bérlő) b) pontnak megfelelő adatát,

  4. a külön tulajdonában lakó személyek számát,

  5. haszonélvezettel terhelt tulajdon esetében a haszonélvező személy nevét.
Az természetes, hogy a saját lakását minden tulajdonos maga köteles fenntartani, azonban egy társasházban közös tulajdonba tartozó épületrészek és helyiségek is vannak, amelyek fenntartását szintén finanszírozni kell. Emellett fizetni kell a szükséges, nagyobb volumenű felújítások költségét is, melyek az egész épületet érintik, és minden tulajdonostárs javát szolgálják (például az épület szigetelése).

Mindezeknek a költségeknek a fedezésére határozza meg a társasház közgyűlése a közös költség éves mértékét, amely a tulajdoni hányadok arányában terheli az egyes tulajdonosokat.
Ennek több oka is lehet. Része lehet a havi fizetendő összegnek vízfogyasztási átalány, ha nincs vízóra, esetleg fűtésátalány. Költséget jelenthet egy kert, lift, tartalékképzés vagy korábbi felújítás is.

Akkor van gond, ha a magas közös költség mellett nem nő a ház tartaléka, és nem szépül a környezet. Ilyen esetben év közben is lehet ellenőrizni a ház gazdálkodását, magyarázatot kérni a közös képviselőtől.
  • Víz és csatornahasználati díj
  • Szemétszállítási díj
  • Áramdíj
  • Közös képviselet megbízási díja
  • Takarítási költségek
  • Fűtési díj
  • Kéményseprési díj
  • Általános karbantartás
  • Biztosítási díj
  • Banki költségek
  • Felújítási alap
A fent részletezett tételek nem mindegyike merül fel az összes társasháznál, illetve ezeken kívül is lehetnek kiadások, melyek a közös költség részét képezhetik. Ez csupán egy általános tájékoztatás.  Felosztás módjai a következők alapján történik:
  • Ft/albetét/hó
  • Ft/m2/hó
  • Ft/TH/hó
  • Ft/fő/hó (nem tanácsos, mert nehéz ellenőrizni)
A közös költség célja, hogy ezekből az összegekből fedezze a közösség a társasház működésével kapcsolatos költségeket. A Társasházi törvény szerint: „24. § (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.”

A célbefizetés lényege ezzel szemben az, hogy a normál költségvetésből nem kigazdálkodható beruházásokra a közösség a szükséges pénzt előteremtse. Ez rendszerint úgy történik, hogy a közös költség mellett a közösség meghatároz egy összeget, amelyet össze kell hozniuk. Ezt a költséget felosztják a tulajdonosok között, illetve meghatározzák, hogy mennyi idő alatt kívánják összeállítani. Így adott lesz, hogy mely tulajdonosnak mennyivel kell többet befizetnie a közös költségen felül az adott határidőig. A döntéstől függően történhet részletfizetéssel vagy egyszeri befizetéssel. Fontos, hogy ennek megállapításáról a közgyűlés külön határozatban dönt.
  1. Első dolga a közösségnek kiválasztani azt a személyt, aki szimpatikus lehet, mint új közös képviselő.
    Azzal, hogy ki és milyen feltételekkel vállalhatja el a közös képviselői teendőket, a társasházi törvény szabályozza. Lehet akár egy társasházi tulajdonos vagy ezzel foglalkozó vállalkozás, szervezetet.

  2. A közgyűlés összehívását kell kérelmezni.
    Hivatalos levél formájában kell benyújtásra kerülnie a közös képviselő felé. A Társasházi törvény szerint a közgyűlés összehívását a teljes tulajdoni hányad szerinti 10%-kal rendelkező tulajdonosok kérhetik az ok, a napirend és a határozati javaslat megjelölésével.

  3. A közgyűlés
    A levél benyújtását követő 30 naptári napon belül köteles a jelenlegi közös képviselő összehívni a közgyűlést a kért napirendi pontokkal. Amennyiben ezt nem teszi meg, abban az esetben a 30. napot követő 15 napon belül ezt megtehetik, a társasházi tulajdonosok. Ebben az esetben a közös képviselőnek azonnali hatállyal fel lehet mondani, mert nem tesz eleget a közte és a Társasház közt létrejött szerződésnek.

A közgyűlésen fontos, hogy minél nagyobb tulajdoni hányad jelen legyen. Ez történhet személyesen vagy akár meghatalmazás útján is. Egyszerű szavazattöbbséggel megszavazható a váltás.

Szolgáltatók elérhetőségei

Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (ivóvízellátás, szennyvízkezelés): http://www.drv.hu/
E.ON Hungária Zrt. (áram- és földgázszolgáltató): https://www.eon.hu/hu/lakossagi.html
NKM Nemzeti Közművek Zrt. (áram- és földgázszolgáltató): https://www.nkmenergia.hu/
Termofok-Sió Kft. (távhőszolgáltatás, közvilágítás karbantartása): http://termofok.hu/
Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal: https://www.siofok.hu/hu/kapcsolat
NHSZ Zöldfok Zrt. (hulladékszállítás): http://www.nhszzoldfok.hu/
Siókom Nonprofit Kft. (hulladékudvar): http://www.siokom.hu/

társasház villanyszerelés
társasházkezelés fűtés bekötés